• מגי בן יהודה

​דחיינות למה?

עודכן: 3 באפר׳ 2021

המילה דחיינות היא מילה שגורה ביותר בקרב רבים מאיתנו, יש המכנים אותה דחיינות אחרים עצלות והמחמירים מכנים את אותה תופעה לעיתים גם בשם זילזול וחוסר התייחסות.מהי בעצם הדחיינות?

הדחיינות היא חוסר היכולת או חוסר החשק שלנו להביא את עצמנו לבצע משימה כלשהיא שאיננו אוהבים לבצע במודע או שלא במודע.


הדחיינות מופיעה כאשר פעולה כלשהי שאנחנו צריכים לבצע קשה לנו או משעממת, משהו שאנחנו חייבים לעשות ואם לא נבצע נהייה בבעיה , ז"א המחיר שנצטרך לשלם בגינה יהיה גבוה מידי עבורנו. מכאן נוצר אצלנו רגש שלילי מאוד כלפי המשימה כלומר הדחיינות היא בעצם תגובה לצורך בעשיית פעילות שנתפסת בעיננו כלא חיובית או לא נעימה לנו.


מי מאיתנו לא חווה את ההרגשה הזאת , אני יושבת מול המחברת צריך להכין שיעורים, לקרוא מאמר, לבצע עבודה כלשהיא אבל מרגיש שכל מה שאני מסוגל לעשות עכשיו זה לרפרף מעל דפי הפייסבוק, לעבור שוב ושוב על המיילים ובלבד כאילו לדחות את הקץ לביצוע המטלה.הדבר לא קורה לנו כאשר המטלה מרגשת אותנו, מושכת אותנו ואפילו סתם מרגישה לנו חשובה מספיק לביצוע מיידי.


הדחיינות היא סימפטום ולא המחלה עצמה וכמו בכל סימפטום אם נטפל בו ולא בשורש. הבעיה לא תיפתר ולכן הטיפול חייב להיות בשורש הבעיהאם כך בואו ונבחן ממה נובעת הדחיינות מהן הסיבות האמיתיות לקיומה? הבעיה העיקרית נובעת בדרך כלל כאשר קיימת חוסר הלימה ערכית לביצוע המשימה. לדוגמא: אדם שיש לו בעיה קשה עם בקשת כסף שמגיע לו, לא מסוגל לבצע את המשימה ודוחה את העשייה עד לרגע שהוא זקוק לכסף נואשות.במקרים רבים גם אנשים שעוסקים בעבודות שהם מרגישים בהם נחותים מערכם, בעיני עצמם, הם ידחו כל דבר בעבודה שהם מרגישים ש"קשה" להם איתו למרות שהוא מהווה חלק מהותי בעבודתם וכתוצאה מכך אף עלולים לשלם מחיר גבוה מאוד כמו נזיפה או פיטורין וכו'.


כל משימה שמהווה סתירה ערכית מביאה למצב של דחיינות שבעיני המתבונן מסביב מתורגמת לעצלנות וזלזולאז מה עושים?הצעות רבות הוצאו בניסיון לפתרון הנושא כגון תכנון סדר יום מדויק ומתוכנן מראש , מתן פרס עצמי לאחר ביצוע משימה לא אהובה, בניית תכנית לפעולות קשות לביצוע ועודיחד עם זאת הנקודה העיקרית בנושא היא היכולת להבין את הסתירה הקיימת בתוכנו ואת הסיבה האמיתית ליצירת הדחיינות.התירוצים בעצם מספקים את האמצעי וההצדקה לדחות פעילויות ומשימות שונות.


תירוצים באים בצורות שונות, חלקם מתוחכמים במיוחד אבל בכולם יש גרעין של אמת, אך מטרתם אחת הפסקת ההתמודדות עם המשימה. ניתוח מעמיק וכנה עם עצמנו שמציג בפנינו את הסיבות לדחיינות ייתן לנו את היכולת להתמודד עם הבעיה עצמה, להכיר את מנגנון "התירוצים" שלנו לפתור אותה ובכך בעצם לפתור את תופעת הדחיינות עצמה.​

להלן מס' רעיונות להתמודדות עם דחיינות:

1.הכירו בבעיית הדחיינות שלכם - מודעות עוזרת להשתחרר ממנה.

2. חפשו משמעות ופתחו ידע אודות המשימה. -רוב הפחדים מביצוע משימה נמוגים ברגע שמתחילים בה

3. פרקו משימות גדולות ומרתיעות לרשימה של סדרת פעולות קטנות וברות ביצוע .

4. הציבו לעצמכם "דדליינים" - מועדים שהם הרבה יותר מחמירים מהמועדים האחרונים האמיתיים.


טיפ: למשימות שאתם "נמרחים" איתן ונדמה שלא יסתיימו לעולם...

התחייבו והצהירו על ביצוע משימה עד זמן מסוים


בהצלחה


#אימוןאישי

#מאמנתאישית

#אימוןאישיבצפון

#אימוןאישיבכרמיאל

#מגיבןיהודה

28 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול